Finans

Yapılandırılmış Uzlaşmalar için Nakit

Yapılandırılmış Yerleşimleri Satarak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Yapılandırılmış Uzlaşmalar için Nakit

Paranın Zaman Değeri Vardır


Paranın Zaman Değeri
Vardır

Şu anda elinizde 10000 dolarınız varsa, farklı şekillerde yatırım yapabilirsiniz. Küçük bir işletmeciyseniz, bunu tanıtım çabalarınızı geliştirmek ve üretim kapasitenizi genişletmek için kullanabilirsiniz. Bunlar, 10000 doların bir yıl içinde ikiye katlanmasına neden olabilir.

Veya bir hisse senedi yatırımcısıysanız, hisse senedi ticareti yapabilir ve muhtemelen 10000 doları yıl sonuna kadar en az 12000 dolara yükseltebilirsiniz


Veya bir hisse
senedi yatırımcısıysanız, hisse senedi ticareti yapabilir ve muhtemelen 10000 doları yıl sonuna kadar en az 12000 dolara yükseltebilirsiniz.

Daha mütevazı bir şekilde, faiz ödeyen bir menkul kıymete yatırım yapabilir ve her üç ayda bir ödenen %5 faiz kazanabilirsiniz. Bu, 10000 doları yıl sonuna kadar 10510’a getirebilir.

Diğer bir olasılık da parayı size yüksek talep gören bir mesleki beceri sağlayan bir eğitim programına yatırmaktır


Diğer bir olasılık
da parayı size yüksek talep gören bir mesleki beceri sağlayan bir eğitim programına yatırmaktır. Böylece kazanç potansiyelinizi artırabilir ve böylece bu yatırımın geri dönüşünü elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm örneklerin gösterdiği şey, eldeki paranın şimdi getiri elde edebileceği ve gelecekteki bir tarihe kadar daha büyük bir meblağda birikebileceğidir. Buna paranın zaman değeri denir.

Gelecekteki Ödemeler İndirimli


Gelecekteki Ödemeler İndirimli

Paranın zaman değeri göz önüne alındığında, gelecekteki tarihlerde alınan toplamlar, “şimdiki değerini”, yani şimdiki değerini hesaplamak için iskonto edilir. Bu genellikle piyasada geçerli faiz oranı kullanılarak yapılır. Örneğin, üç ayda bir ödenen %5 faizle yatırılan 10000 doların bir yıl sonunda 10510 dolar olduğunu bulduk.

Dolayısıyla bir yıl sonra alınan 10510 doların bugünkü değeri sadece 10000 dolardır


Dolayısıyla bir yıl
sonra alınan 10510 doların bugünkü değeri sadece 10000 dolardır. Bugünkü değer her zaman bir faiz oranına ve kullanılan “faiz birleştirme” yöntemine dayanır. Faiz bileşimi, faizin hesaplanma ve anaparaya eklenme sıklığı anlamına gelir. Yukarıdaki örneğimizde, bileşik her çeyrekte bir yapılmıştır. Bir sonraki çeyreğin faizi, bu faiz eklenen anapara tutarı üzerinden hesaplanacaktır.

Bir yapılandırılmış ödeme kapsamında alacağınız gelecekteki ödemeler benzer bir şekilde indirimlidir. Ödemelerin her biri, alındığı zamana göre iskonto edilecektir. Sonuç olarak, tüm farklı ödemelerin bugünkü değerlerine dayalı olarak şimdi alacağınız miktar, bunların toplamından çok daha az olacaktır.

Nakit Kuyusu Kullanın


Nakit Kuyusu Kullanın

Bir borcun ödenmesi veya tıbbi masrafların karşılanması gibi kaçınılmaz ihtiyaçları karşılamak için yapılandırılmış yerleşiminizi bozduruyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, bunları karşılamak için parayı kullanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

Ancak, nakit çıkışı başka amaçlar içinse, size iyi bir getiri sağlayacak şekilde yatırım yapmaya çalışın


Ancak, nakit çıkışı
başka amaçlar içinse, size iyi bir getiri sağlayacak şekilde yatırım yapmaya çalışın. Örneğin, emlak fiyatlarının arttığı bir banliyöde bir eve yatırım yapabilirsiniz. Veya istihdam edilebilirliğinizi artıracak bir mesleki kursa katılın.

Zaten başka kaynaklardan iyi bir geliriniz varsa, kendinizi şarj etmek için bir tatile çıkmayı bile düşünebilirsiniz.

Para çekmek için ödediğiniz faizden daha yüksek bir getiri elde etmeye çalışın


Para çekmek için
ödediğiniz faizden daha yüksek bir getiri elde etmeye çalışın. (Yapılandırılmış ödemelerin bugünkü değere indirgenmesi aslında bir tür faiz ödemesidir.)

Bir Alıcıyı Dikkatlice Seçin

Yapılandırılmış ödemelerinizin alıcısı belirli niteliklere sahip olmalıdır


Yapılandırılmış ödemelerinizin alıcısı
belirli niteliklere sahip olmalıdır.

Öncelikle kişinin (veya firmanın) alanında deneyimli olması gerekmektedir. Yapılandırılmış ödemelerin nakit olarak ödenmesi, çeşitli yasal formaliteleri içerir. Alıcı, tüm formaliteleri doğru bir şekilde halledecek kadar deneyimli değilse, başınız belaya girebilir. Yasal olarak bağlayıcı bir devir oluşturulmazsa, asıl ödeyen alıcınıza ödeme yapmayı reddedebilir.

İkinci olarak, sizinle önden ilgilenen ve ne bekleyeceğinizi açıklayan bir alıcı seçin


İkinci olarak, sizinle
önden ilgilenen ve ne bekleyeceğinizi açıklayan bir alıcı seçin. Aksi takdirde, gereksiz beklentilere girebilir ve alıcıyla gereksiz anlaşmazlıklara düşebilirsiniz.

Son olarak, etik uygulamalara inanan bir firma seçin. Etik olmayan firmalar size bir şey söyleyip başka bir şey yapabilir. Ayrıca size adil bir anlaşma yapmayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu