Finans

Portföyünüzü Satış Ekiplerinden Koruyabilir Misiniz?

Basit bir banka mevduat sertifikasından büyük bir alışveriş merkezine kadar bir yatırım yaptığınızda, en büyük becerisi satış kapama tekniklerini kullanmak olan birinden satın alacaksınız. Bir satışı kapatma becerileri, paranızı korumayı veya size herhangi bir kâr sağlamayı içermeyecektir. Ve onların bir numaralı önceliği, işlerini sürdürmek için satış kotalarını doldurmaktır. Paranızı masanın diğer tarafındaki sayısız insandan koruyabilecek olan yalnızca sizin kişisel eğitiminiz, deneyiminiz ve titizliğinizdir.

Yatırım yapmak için, finansal çıkarlarınız söz konusu olmayan profesyonellerle yüz yüze olmanız bir ikilemdir – ama hepsi öyle görünecek. Satış görevlileri, bir çek yazdığınız veya bir taahhüt imzaladığınız ana kadar yanınızda olacaklar. O zaman herhangi bir sorun yalnızca sizindir, sözlü vaatleri duman olur, telefon aramalarınıza geri dönmeyi bırakırlar ve ince baskı aniden yatırımınızdan tek bir kuruş geri alma olasılığını ortadan kaldırır. Tecrübelerime göre, bir satış elemanının en büyük önceliği asla sizin en iyi finansal çıkarınız değildir ve ne kadar arkadaş canlısı olurlarsa olsunlar veya satış konuşmaları ne kadar parlak görünürse görünsün bunu fark etmeniz gerekir. Bir bankaya veya aracılık bürosuna girerken ya da bir komisyoncuyu aradığınızda, onların kişisel amaçlarının sizinkiyle uyumlu olmadığını unutmamanız gerekir. Satış rutinlerinin geçmişini görmek için özel bir eğitime, sektörle ilgili deneyime ve umarız bilgili bir akıl hocasına ihtiyacınız vardır.

Örneğin, bir keresinde bir kredi komisyoncusundan beni milyon dolarlık bir krediyle üçlü net kiralama ticari binasına sokmak isteyen bir talep aldım. Birkaç sorudan sonra, borç vermeye aşina olduğu, ancak çok deneyimli olmadığı açıktı. Ancak devam eden sorgulama, ticari gayrimenkul konusundaki bilgisinin bir yüksüğü zorlukla doldurabileceğini ortaya koydu. Ve komisyon çeki alıp bir sonraki anlaşmaya geçebilmek için beni milyon dolarlık bir krediye sokmaya çalışan asıl ajandı. Telefonda sesi oldukça kendinden emin görünse de, verdiği yanıtlar, benim en çok yararıma olan sayısız mesele ve problemin üstesinden gelme yeteneğine olan güvenimi sarstı. Bir endüstriyi inceleyerek ve deneyimli oyuncularla konuşarak, daha etkili sorular sorabileceksiniz. Ve bu durumda, paramı tutmamla, kendimi büyük bir mali felaket olacağı garanti edilen bir sözleşmeye kilitlemem arasındaki fark buydu.

Kendinizi satış konuşmalarına karşı aşılamak için, çok fazla karşılaştırmalı alışveriş yapmanız veya en azından yatırım yapmak istediğiniz sektörde yarı profesyonel olmanız gerekir. Herhangi bir satış iddiasına karşı sağlıklı bir şüphe ve şüphecilik geliştirin ve deneyimli profesyonelleri işe alın. masanın kendi tarafında sana yardımcı olmak için. Bunlar, karmaşık bir işlemin her yönünü değerlendirmek için doğrudan sizden ödeme yapılan avukatlar, muhasebeciler, finansal ve operasyonel uzmanlar olacaktır. Zayıf olabileceğiniz alanlarda sizi destekleyecek ve herhangi bir şey imzalamadan önce ele alınması gereken tüm yüz yüze soruları soracaktır.

Durum tespiti, paranız ile paranızın bir kısmını isteyen tüm insanlar arasında bir engel görevi görür. Şahsen Fort Knox’u paramın etrafında istiyorum, bu yüzden yatırım yapmak istediğim alanlarda neler olup bittiği konusunda kendimi eğitmek için çaba sarf ediyorum. Bana sunulan bazı gerçekleri alıyorum ve bunları bağımsız olarak doğrulıyorum ve sonra ben Daha fazla gerçek elde edin ve uğraştığım insanlarla yeterince rahat hissedene kadar sürece devam edin. Satış görevlilerinin benim için gerekli özeni göstereceklerine güveniyorsam, parayı boşuna savurmaktan ve en iyisini ummaktan daha iyi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu