Finans

New Mexico’nun Yeni Zenginleştirme Tesisi için Cameco’nun Uranyumu mu?

Bil bakalım ne oldu? Son araştırmamız, Lea County, New Mexico’daki LES/Urenco tarafından önerilen zenginleştirme tesisinde zenginleştirilecek uranyumun ne New Mexico’daki ne de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başka herhangi bir yerden uranyum mülklerinden gelemeyeceğini gösteriyor. New Mexico’nun nükleer/uranyum madenciliği rönesansı başlamaya hazırken, yabancı bir ülkede çıkarılan uranyumu zenginleştirmek için bir anlaşma yapılmış olabilir. Louisiana Energy Services (LES), konsorsiyumun genel ortağı Urenco Ltd. aracılığıyla, Kanada merkezli Cameco Corp ile bir anlaşma yapmış olabilir. Bu uranyum Kanada’dan mı yoksa Kazakistan’dan mı gelecek?

New Mexico Eyalet Senatörü Carroll H. Leavell’e göre, Eunice, New Mexico yakınlarındaki tesiste zenginleştirilecek uranyum cevheri, Amerika Birleşik Devletleri dışından gelecek. Senatör Leavell StockInterview’e verdiği demeçte, “Uranyum cevheri Saskatchewan’dan çıkacak.” Yine kuzey Saskatchewan’da bulunan Senatör Leavell, Athabasca Havzası’nın nerede olduğundan emin olmadığını iddia etti. Ama bize Urenco Ltd’nin, uranyumun o batı Kanada eyaletinden geldiğini kendisine bildirdiğini söyledi.

Uranyum üreticisinin Cameco Corp olabileceğini yalnızca tahmin edebiliriz. 22 Temmuz 2002’de Cameco, Urenco Ltd, Westinghouse Electric Company, Fluor Daniel ve ABD’nin bağlı kuruluşları olan Exelon, Duke ve Entergy ile birlikte LES ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. . Bu hafta başlarında, Hollanda merkezli Urenco Ltd İletişim Koordinatörü April Wildegose-Mistry, soruşturmamıza yanıt olarak, “Cameco Corp, orijinal LES projesinin bir parçası olduğunu bildirdi. Diğer iş konularına odaklanmaları gerektiğinden Mart 2003 civarında çekildiler.

Ayrıca Urenco’nun CEO’su ile röportaj yapmak istedik. Belki bu konuyu bizim için aydınlatabilir. Sektörden bir yetkili bize Cameco’nun ortak olarak geri çekildikten sonra LES girişimine desteğini sürdürdüğünü belirttiğini söyledi. Ancak, Areva ve Urenco tarafından kurulan yeni ortak girişim şirketi Enrichment Technology Company, uranyumun Areva’nın Athabasca’daki uranyum çıkarlarından da gelme olasılığını açabilir. AREVA, nükleer enerji üretimi, elektrik iletimi ve dağıtımı için teknolojik çözümler sunan Paris merkezli bir şirkettir.

Bu gelişme, en az bir New Mexico yasa koyucunu daha da rahatsız edebilir. New Mexico, Carlsbad’dan eyalet temsilcisi ve aynı zamanda New Mexico’nun Enerji ve Doğal Kaynaklar Komitesi’nde yer alan John A. Heaton, ABD’nin yabancı enerji kaynaklarından bağımsızlığı konusunda kararlıydı. StockInterview’e verdiği demeçte, “Sahip olduğumuz varlıkları kullanmamız ve dışa bağımlı olmamamız gerekiyor. Diğer ülkelere olan bağımlılığımız konusunda çok endişeleniyorum.

Bu durumda, Heaton iki kat daha fazla dışa bağımlı hale gelebilir. Urenco Ltd yalnızca yabancılara ait ve kontrol edilen bir şirket (Hollandalı/İngiliz/Alman konsorsiyumu) ​​olmakla kalmaz, aynı zamanda New Mexico tesisinin zenginleştireceği uranyum en az bir yabancı kaynaktan, Kanada’dan gelebilir. Uranyum cevheri Cameco’dan sağlanabileceğinden, New Mexico zenginleştirme tesisine başka bir ülkenin uranyumu tedarik ediyor olabilir: Kazakistan.

Cameco, bu eski Sovyet ülkesindeki uranyum madenciliğini Athabasca Havzasındaki uranyum üretimine yaklaşabilecek bir düzeye çıkarmayı planlıyor. Kazakistan kısa süre önce uranyum üreten ülkelerin “Putin İttifakı”na katıldı. 22 Haziran’da Kazakistan, Rusya’nın Tekhsnabexport’una 2020 yılı boyunca Ruslara uranyum tedarik etmek için 1 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzaladı. The Economist Magazine’in Ekonomik İstihbarat Birimi kısa süre önce bu ülke hakkında bir uyarı yayınladı.

Uranyum endüstrisi analistimiz David Miller’a LES/Urenco hikayesindeki bu yeni bükülme hakkında sorular sorduk. Miller, Wyoming Enerji Komisyonu’nun orijinal bir üyesi ve Ulusal Devlet Yasama Meclisi’nin (NCSL) Enerji Komitesi’nin eski bir üyesi olan üçüncü dönem bir Wyoming yasa koyucudur ve şu anda NCSL ile ilgili bir komitede görev yapmaktadır. Miller ayrıca şu anda New Mexico’daki izin süreciyle özelliklerini geliştirmekte olan Strathmore Minerals’in de başkanı. Miller bize, “New Mexico Eyaleti, yerel endüstrinin New Mexico’da uranyum çıkarmak için eyalete ödeyeceği potansiyel kıdem tazminatı, nispi, satış ve diğer vergilerden elde edilen yüz milyonlarca dolarlık vergi gelirini kaçırabilir. Bunun yerine, yabancı uranyum zenginleşme için devlete girmek için sıfır vergi öder. Diğer bir deyişle, Cameco ya da başka biri vergilerden bedavaya yararlanıyor olabilir.

Miller kaygıyla şu soruları soruyor: “New Mexico için asıl soru şu: Uranyumun üretim tesisine gitmeyen kısmına ne oluyor? New Mexico’da mı kalacak? Rusya’ya mı, Kazakistan’a mı yoksa Saskatchewan’a mı geri gönderiliyor?’ Bu bizi bir an için düşündürdü. New Mexico’dan ayrıldıktan sonra, sivil enerji amaçlı kullanılacağını nereden bileceğiz? Başka bir yere nakledilip daha zenginleştirilebilir mi? Bu sadece spekülasyon.

Miller, New Mexico yasa koyucularının LES tesisinin Kanada veya Kazakistan’da değil, New Mexico’da çıkarılan uranyumla beslenmesini talep etmesini önerdi. Miller bize bir e-postada şöyle yazdı: “Bu gerçekleşseydi,” “New Mexico’nun en ekonomik kalkınmaya ihtiyaç duyan bölgelerinde binlerce yeni maden işi yaratılacaktı.” Bir zamanlar dünyanın önde gelen uranyum üreticisi New Mexico” Hibeler Uranyum Kuşağı bir düzineden fazla şirket tarafından yeniden araştırılıyor. Bazıları New Mexico’da yeni uranyum üretim merkezlerine izin vermeyi ve işletmeyi umuyor. Bu son kırışıklığın New Mexico’daki yasa koyucuları uyandıracağına ve eyaletlerindeki uranyum madenciliği gelişmelerini korumalarına yardımcı olacağına inanıyoruz. Belki de daha yüksek ücretli işler arayan seçmenleri bunu takdir edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu