Finans

Daha Büyük Fon Yöneticileri Her Zaman Daha İyi Değildir

En iyi performans gösteren yatırım fonlarını ve birim güvenlerini seçmek söz konusu olduğunda, daha büyük markanın mutlaka daha iyi olması gerekmez. Büyük marka fon yöneticileri ile yatırım yaparak yanlış fonu seçmek, yatırımcılara pahalıya mal olabilir.

Birçok yatırımcı, büyük bir marka fon yöneticisinden satın almanın onları bir şekilde kötü performans gösteren bir fon seçmeye karşı koruyacağını düşünerek yanılgıya düşer. Büyük marka yöneticileri birçok harika fon sunuyor, ancak aynı zamanda çok sayıda dud da pazarlıyorlar. Bir fonun en iyi performansa sahip olması, o fon yöneticisinin aralığında geçerli olduğu anlamına gelmez. Yatırımcıların markanın ötesine ve altta yatan fona daha yakından bakmaları gerekiyor.

Daha Büyük Fon Yöneticileri Her Zaman Daha İyi Değildir

Son yıllarda, Birleşik Krallık pazarı butik yatırım evlerinin popülaritesinde bir artış gördü ve istikrarlı pozitif performans performansları göz önüne alındığında, bu pek de şaşırtıcı değil


Son yıllarda, Birleşik
Krallık pazarı butik yatırım evlerinin popülaritesinde bir artış gördü ve istikrarlı pozitif performans performansları göz önüne alındığında, bu pek de şaşırtıcı değil. Bir butiği sınıflandırmanın birçok yolu vardır, ancak genel olarak konuşursak, butik fon yöneticileri bağımsız veya çalışanlara aittir ve nispeten küçüktür. Herkes için her şey olmaya çalışmaktan ve her sektörde fonları yönetmekten ziyade, genellikle uzmanlık alanlarına yatırım yaparlar.

Son zamanlarda butikler, perakende müşterilere hizmet verme söz konusu olduğunda büyük firmaların ayak parmaklarına basıyor. Geçen yıl butikler, Birleşik Krallık’taki daha büyük emsallerini geride bırakarak “en iyi genel fon yöneticisi sıralamasında” ilk dört sırayı aldı. UBS ve Standard Life gibi büyük markalar sıralamada gerilerken, butikler Rathbone, Neptune, Dalton ve Artemis ilk sıraları aldı.

2006’nın son çeyreği, hisse fiyatlarından ve piyasalardan milyonlar silindiği için yatırımcılar için tüyler ürperticiydi


2006’nın son çeyreği,
hisse fiyatlarından ve piyasalardan milyonlar silindiği için yatırımcılar için tüyler ürperticiydi. Ancak, butik fon yönetim kurumları daha büyük rakiplerinden daha iyi performans göstermeye devam etti.

Çoğu özel yatırımcı için hayal kırıklığı yaratan gerçek, ne kendilerinin ne de bazı durumlarda mali danışmanlarının bu nispeten bilinmeyen küçük yatırım evlerinden bazılarını duymamış olmaları ve bu nedenle büyük yatırım fırsatlarını kaçırmalarıdır.

Büyük markalara uygulanan aynı ihtiyat, büyük isimlere veya sözde “yıldız fon yöneticilerine” de uygulanmalıdır


Büyük markalara uygulanan
aynı ihtiyat, büyük isimlere veya sözde “yıldız fon yöneticilerine” de uygulanmalıdır. Paranızı, sadık kalacaklarının garantisi olmadığında, büyük isimdeki bireysel bir fon yöneticisinin itibarına yatırmak akıllıca mı?

Araştırmalar, yöneticilerin sadece %15’inin aynı fonu altı yıldan fazla, %43’ünün dört ila altı yıl ve %39’unun iki ila dört yıl boyunca aynı fonu yönettiğini gösteriyor. Benzer şekilde, İngiltere’nin en büyük 50 fon sağlayıcısındaki fon yöneticilerinin %80’i son üç yılda fonlarını bıraktı. Yöneticilerin yaklaşık %60’ı rakiplerden gelen teklifler nedeniyle hareket ediyor.

Yatırım açısından, aşinalık her zaman mutlaka içerik üretmez


Yatırım açısından, aşinalık
her zaman mutlaka içerik üretmez. Yatırımcılar, yatırımlarını çok yakından izlemeli ve aksi takdirde onları geçebilecek güçlü yatırım fırsatlarını tespit etmek için ellerinde araçlara sahip olduklarından emin olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu