Finans

Cohen Araştırma Raporu Pasifik Asya Çin Enerjide Yükseliş

Wall Street’in 1 numaralı Bağımsız Araştırma Firması olarak adlandırılan Cohen Bağımsız Araştırma Grubu tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, Pasifik Asya Çin Enerjisini (TSX: PCE: Diğer OTC: PCEEF) Satın Alma olarak derecelendirdi. 68 sayfalık araştırma raporu, şirketin Çin’deki kömür yatağı metan imtiyazları için PCE hisseleri için fiyat hedefleri olarak üç geniş kapsamlı değerleme seviyesi belirledi. Guizhou’nun bol gaz rezervlerinin geniş yelpazesi, araştırma firmasının tahmin döneminde beklenen doğal gaz fiyatları ve hisse senedi fiyatının yüksek oynaklığı gibi iskonto faktörleri gibi hususlar fiyat hedeflerine dahil edildi.

19 Haziran’da yaklaşık 131.000 hisse üzerinde işlem gören yaklaşık 1,16 C$/hisseden kapanan PCE hisselerine, Cohen Research tarafından uzun vadeli adil piyasa fiyatı olarak 1,96 C$/hisse verildi. Bu fiyatlandırma en karamsar senaryo altında gerçekleşti. Düşük senaryo, 1000 metreküp başına 275 $ gibi düşük bir doğal gaz fiyatını ve hisse senedi fiyatında yüzde 25’lik bir indirim oranını içeriyordu. Cohen ayrıca raporda, mevcut piyasa fiyatında PCE’nin “büyük ölçüde düşük değerlendiğini” bildirdi.

Cohen Research, “Temel Durum senaryosu tahminlerimize göre, PACE’in kaynaklarının NAV’si hisse başına 5,31 C$ 7,83 (yüzde 20’lik bir indirim faktörü ile) aralığındadır.� En iyimser fiyatlandırmaya göre, doğal olduğu varsayılırsa Cohen, 1000 metreküp başına 375 $’lık gaz, Cohen PCE hisselerini hisse başına 11,56 C $’dan hedefledi. Cohen Research, madencilik şirketlerini değerlemek için en çok kabul gören yöntemlerden biri olan Net Varlık Değeri (NAV) tabanlı yöntemi kullanmıştır.

Hisse senedinin borsa sembolü (PCE, Toronto Girişim Borsası veya TSX’te işlem gören) değil, Pacific Asia China Energy’nin kısaltması olan PACE, imtiyazlarından birinin Çin’in Guizhou eyaletinde olması nedeniyle şanslı. Tahminler, bu Çin eyaletinin Çin’in kömür yatağı metan (CBM) rezervlerinin yüzde 20’sinden fazlasına ev sahipliği yaptığını belirtiyor. Ülkenin toplam CBM rezervlerinin bağımsız olarak 31 trilyon fit küpü aştığı tahmin ediliyor.

PACE, Çin’in CBM imtiyazları vermesine katılan halka açık ilk Kanadalı şirket oldu. PACE, tamamına sahip olduğu yan kuruluşu Asia Canada Energy (ACE) aracılığıyla Baotian-Qingshan CBM projesine katılıyor. Çin’in devlete ait CBM şirketi China United Coalbed Metan (CUCBM), Eylül 2005’te ACE’ye 970 kilometrekarelik CBM imtiyazı verdi. Baotian-Qingshan imtiyazı, CBM açısından zengin Guizhou eyaletinde bulunuyor.

Cohen Research NAV seviyeleri beklediğimizi doğruluyor. Bu yılın başlarında, Sproule International’ın Baotian-Qingshan mülkü hakkındaki değerlendirmesini bildirmiştik. 1 Mart’ta PACE, Sproule tarafından sunulan teknik raporda sunulan üç senaryoyu yayınlamıştı. Mülkle ilgili en kötü durum senaryosu, üç kömür damarı için 504 milyar fit küp gösterdi. Yedi kömür damarı için yüksek vaka hacmi senaryosu 11,2 trilyon fit küp gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Sproule’un “En Muhtemel Vaka hacmi” olarak adlandırılan değerlendirmesi, tahminen 5,2 trilyon fit küp. Bazı analistler, her bir trilyon fit küp gaza 1 milyar C$ piyasa değeri olarak değer biçtiler.

Bu değerleme, PACE’nin Çin’deki diğer CBM imtiyazı olan ve şirketin Mayıs ortasında test kuyularını açmaya başladığı Huangshi projesini içermiyor. Buna, şirketin Çin’deki sondaj şirketinin Dymaxion sisteminin özel kullanımı için Avustralya’daki Mitchell Drilling Services ile ortak girişim ortaklığı da dahil değildir. Şirketinin PACE ile ortak girişimi konusunda hem iyimser hem de heyecanlı olan ve sondaj operasyonlarını Çin’e genişletmeyi dört gözle bekleyen sondaj şirketinin başkanı Nathan Mitchell ile görüştük.

Mitchell, bu röportaj sırasında bize, sondaj şirketinin teknolojisinin, mcf başına yaklaşık 1,25 ABD Doları karşılığında gaz çıkarmayı mümkün kıldığını söyledi. Bu, çok karamsar bir senaryoda potansiyel olarak “ekonomik olmayan” gazı daha ekonomik hale getirmeye yardımcı olacaktır. Çin’de Dymaxion sistemini kullanan diğerlerinin gelirleri hem PACE hem de Mitchell’in kasasına akacaktı. Açıkçası bu ortak girişim ilerliyor. 8 Haziran’da PACE, ortak girişim için bir ülke müdürü atadığını duyurdu, “Mr. Joint Venture Company, Mitchell Drilling Contractors Pty Ltd’nin tescilli Dymaxion Yüzeyden Dikiş İçi Sondaj Sistemini bu yılın sonlarında devreye almaya hazırlanırken, Pacey Çin’deki ortak girişim faaliyetlerinin tüm yönlerini denetleyecek.

Cohen Research, PACE’nin projeleri için varsayımsal bir Ayı Vakası oluştururken olumsuzluklara karşı uyarıda bulundu. Araştırma ekibi, “Ticari uygulanabilirliği henüz kanıtlanmadı” yazdı. Rapor ayrıca, teknik çalışmaların, çıkarılacak “CBM’nin kalitesini doğru bir şekilde değerlendirmek” için yetersiz olduğuna dikkat çekti. Her iki CBM imtiyazında da mevcut sondaj çalışmaları devam etmektedir. 12 Haziran’da PACE, “12 numuneden alınan erken aşama desorpsiyon verileri, 4 ila 19 günlük testten sonra 105 ila 407 scf/t (3,3 ila 12,7 m3/t) arasında bir gaz içeriği aralığı gösteriyor. Desorpsiyon birkaç hafta tamamlanmayacağı için bu değerler aşılacaktır.

Şirket doğru yolda görünüyor ve cesaret verici olan düzenli ilerleme raporları yayınlıyor. PACE, Guizhou eyaletindeki son sondajına doğru ilerlerken ve doğal gazın fiyatı toparlandıkça, Pacific Asia China Energy’deki hissedarlar gibi Cohen Research’ün de fiyat hedeflerinden memnun kalacağından şüpheleniyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu