Finans

Çin’in Kömüre Bağımlılığını Azaltmaya Yönelik Enerji Planı

2004’ün sonlarında bir dizi Sorunlu Yuvarlak Masa Toplantısı düzenleyen ABD Kongre-Çin Yürütme Komisyonu’na göre, üretilen her milyon ton kömür için 12 Çinli maden işçisinin öldüğü tahmin ediliyordu. Çoğu, kömür madenlerinin içindeyken metan gazı patlamaları nedeniyle ölüyor. China Business Weekly, Temmuz 2000’de, “Çin, gaz patlamalarını önlemek için, madenlerden yılda 6 milyar metreküp metan salıyor, bu da çevreyi ciddi şekilde kirletiyor”. Geçen yıl, dünyanın en büyük çevre izleme uydusu olan European Space’deki araçlar Ajans Envisat, dünyanın en büyük azot dioksit miktarının Pekin ve kuzeydoğu Çin üzerinde asılı olduğunu ortaya çıkardı. Ülke, kömür madenciliğinden diğer herhangi bir kömür üreticisi ülkeden daha fazla metan saldığı için, Çin, yıllık toplam metan emisyonunun yaklaşık üçte biri ile dünyanın atmosferini kirletiyor. ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre metan, ısıyı karbondioksitten yirmi kat daha fazla tutuyor ve bu da küresel ısınmayı etkiliyor.

6 Mart’ta People’s Daily, “Çin’in en büyük kömür üreten eyaleti Shanxi, önümüzdeki beş yıl içinde kömür madenciliğini daha da genişletmeyi planladığını” bildirdi. Shanxi Valisi Yu Youjun yakın tarihli bir basın toplantısında “Artık kaba kalkınma yoluna devam edemeyiz ve bilimsel kalkınma kavramının rehberliğinde kömür üretimini katı bir şekilde sınırlamalıyız” dedi. Çin, ülkenin agresif GSYİH büyümesini sadece biraz azaltırken, enerjisini en üst düzeye çıkarmak için reformlar başlattı verimliliği ve çevresel zararı ve insan yaşamının kaybını en aza indirir. Ülke sadece bu sorunların nedenlerini bastırmakla kalmıyor, aynı zamanda batı teknolojisinin daha verimli hale gelmesine yardımcı olmasını istiyor.

Eylül 2005’ten bu yana, Shanxi yaklaşık 5.000 yasadışı mayını kapattı ve 60 yerel yetkili de dahil olmak üzere 1.200’den fazla operatöre para cezası verdi veya hapse attı. Kömür, 2005 yılında Çin’in enerji arzının yaklaşık yüzde 70’ini üretti. Çin hükümeti, Çin’in kömüre olan bağımlılığının önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 80’in üzerine çıkabileceğinden endişe ediyor. Ülke, net petrol ithalatçısı olarak yalnızca ABD’den sonra ikinci sırada. Geleneksel olmayan kaynaklar çevreyi temizlemeye ve Çin’in yabancı petrole olan bağımlılığını azaltmaya teşvik ediliyor. StockInterview.com, ülke 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nden bu yana en agresif nükleer enerji programına giriştiği için Çin’in uranyum için yaptığı mücadeleyi geniş çapta tartıştı. Çin, nükleer enerjinin yanı sıra astronomik hava kirliliği seviyelerini düşürmenin bir yolu olarak doğal gaz programını katlanarak genişletmeyi umuyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, bu ayın başlarında Ulusal Halk Kongresi’ne ülkenin büyüme oranının ülkenin gelecek beş yıllık planına göre yüzde 7,5’e düşürüleceğini söyledi. Ekonomik büyüme 2005’te yaklaşık yüzde 10’a ulaştı. Çin’in doğal kaynakları ve emeğine uygulanan baskı etkisini gösteriyor. Önümüzdeki beş yıllık plana göre, Çin’in hükümet politikası, kaynakları verimli kullanan ve çevre dostu bir toplum oluşturmaya odaklanacak. Fikirleri, israfı azaltırken yüksek çıktıyı sürdürmektir.

Bu o kadar basit olmayabilir. 20 Şubat’ta China Daily, “Çin’in gazla çalışan elektrik santrallerinin büyük bir kısmı, doğal gaz sıkıntısı nedeniyle kapanmanın eşiğinde.” dedi. Çin Elektrik Konseyi genel sekreteri Wang Yonggan, şirketlerin yaklaşık yüzde 40’ını söyledi. Çin’in elektrik santrali kapasitesi, gaz arzının olmaması nedeniyle kullanılmadı. Wang, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun Çin’in gaz gücü kapasitesini 2010 yılına kadar 30 gigawatt’a (şimdi 10.7’den) yükseltmek için hazırladığı bir planın, gaz açıkları nedeniyle “bu tür hedeflere ulaşılması imkansız” olacağı konusunda uyardı.

Çin’in İddialı Kömür Yatağı Metan Gazı Geliştirme

Ele alınan daha ciddi reformlardan biri, şu anda Çin’e atfedilen çevresel damga bağlamındaki enerji krizidir. Kömür bir sorun çünkü bilindiği kadar zehirli, kelimenin tam anlamıyla Çin’in büyümesini hızlandırıyor. Ama karanlık kayanın bir de aydınlık tarafı var. Ağırlıklı olarak New Mexico’nun San Juan Havzası, Wyoming’in Powder Nehri Havzası ve Alabama’nın Kara Savaşçı Havzası’ndaki ABD kömür endüstrisi örneklerini ve Alberta’nın Horseshoe Kanyonu’nun daha yakın zamanda yükselişini takiben, Çin agresif bir şekilde harekete geçti. kömür yatağı metan gazı endüstrisinin gelişimine. Kömürün gazdan arındırılması yalnızca madencilik güvenliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda ekonomik bir doğal gaz üretim yöntemi olabilir.

Dallas Federal Rezerv Bankası tarafından yayınlanan 2005 tarihli bir raporda, kömür yatağı metan, ABD enerji karışımında güçlü büyüme potansiyeli olan alternatif bir enerji kaynağı olarak çok ciddiye alınmaktadır.
�Jeologlar buna sürekli gaz diyorlar, ama aynı zamanda geleneksel olmayan gaz veya hatta garip gaz olarak da adlandırılıyor. Ona ne demeyi seçerseniz seçin, artan önemine gereken saygıyı göstermelisiniz. Enerji Bakanlığı, konvansiyonel olmayan gazın payının 1990’da Alt 48 doğal gaz arzının yüzde 17’sinden iki katına çıktığını ve 2003’te yüzde 35’e çıktığını bildiriyor. 2025’e kadar yüzde 44 olması ve kalan yüzde 12 ile konvansiyonel gazın rolüne denk gelmesi bekleniyor. ithal edilen yerli malzemeler.

2010 yılına kadar Çin, nükleer ve doğal gaz gibi daha temiz yanan yakıtlara olan bağımlılığını artırmayı umuyor. Bununla birlikte, örneğin önümüzdeki beş yıl içinde en hızlı büyümenin doğal gazdan gelmesi muhtemeldir. Son istatistikler, doğal gazın Çin’in enerji karışımının yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturduğunu gösteriyor. Son iki yılda, ülkenin enerji karışımındaki gazın yüzde 8 veya daha fazlasına ulaşmasını istediği konusunda çok sayıda duyuru yapıldı. Çin’e seyahat edenler için, ülkenin daha temiz yanan yakıtlara şiddetle ihtiyacı olduğu bir sır değil.

Resmi istatistikler, Çin’in bir ton kömür üretmek için 2,45 ton su kullandığını gösteriyor. Bir yan ürün olan kömür yatağı metan genellikle israf edilir. 1996 yılında Çin, bu yan ürünü kullanmak ve kömür madenciliği tarafından üretilen toksik kirliliği ve endişe verici ölümleri azaltmaya yardımcı olmak için China United Coalbed Metan’ı (CUCBM) kurdu. CUCBM, yabancı şirketlerle ortak girişimlerde kömür yatağı metan kaynaklarını araştırma ve geliştirme münhasır hakkına sahip tek profesyonel bir şirkettir. PetroChina Energy Company ve China Coal Energy Group Corporation tarafından ortaklaşa kontrol edilmektedir.

CUCBM, yabancı ortaklarının uzmanlık, teknoloji ve sermayesinden yararlanarak Çin’in kömür yatağı metan endüstrisini aktif olarak geliştirmektedir. Çin’in bilim ve teknoloji bakan yardımcısı Ma Songde, Şubat ayı sonlarında Associated Press’e verdiği demeçte, “Güvenilir güç kaynakları sağlamak için daha fazla üst düzey teknolojinin kullanılması gerekiyor” dedi. �Bu teknolojileri geliştirerek, büyümeyi kısıtlayan sorunları çözebilir ve büyümeyi artırabiliriz.� Çin, enerji üretiminde, özellikle temiz enerjide aktif olarak yabancı yatırım ve işbirliği arıyor.

Hafif bir hidrokarbon olarak, kömür yatağı metan en temiz enerji kaynakları arasındadır. Yayınlanan raporlar, Çin’in 2000 metrelik kurtarılabilir derinlikte gömülü olan kömür yatağı metan (CBM) kaynaklarının yaklaşık 36.81 trilyon metreküp olarak tahmin edildiğini gösteriyor. Çin, dünyanın üçüncü en büyük CBM kaynağına sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından, kömür yatağında metanın geniş çaplı saha araştırmasını gerçekleştiren ikinci ülkedir.

People’s Daily’de 9 Mart’ta yayınlanan bir makaleye göre, “Çin’in kömür yatağı metan endüstrisi 2005 yılında önemli ilerleme kaydetti.” Ülke genelinde yaklaşık 340 CBM kuyusu açıldı. Bu, aynı yıl içinde Kanada’da ilk kez 3.000 seviyesini aşan kuyu sayısıyla karşılaştırıldığında şaşırtıcı gelmeyebilir. Bu bağlamda Çin, CBM için neredeyse bakir bir bölge olmaya devam ediyor. CUCBM, geniş SPK rezervlerini keşfetmek için dünya devi petrol şirketleri ve diğerleri ile aktif olarak ortaklık kuruyor. 1998’de Texaco (şimdi Chevron-Texaco), CUCBM ile ilk ortak olan ve jeolojik çalışmalar, arama kuyuları ve geliştirme sözleşmeleriyle sonuçlanan ilk şirket oldu.

O zamandan beri, CUCBM, ultra değerli Üretim Paylaşım Sözleşmelerini (PSC’ler) geliştirmek için ortak girişim ortaklarını seçerken son derece seçici olmuştur. Texaco ve Conoco-Phillips gibi büyük petrol şirketlerini çektikten sonra, yabancı şirketlere yalnızca toplam 26 Üretim Paylaşım Sözleşmesi verildi. Bu sözleşmelerin toplam kapsamı şu anda Çin’in yer altı kömür havzalarının yaklaşık 34.000 kilometrekaresini kapsıyor. Yabancı şirketlerin sözleşmeli bloklarda 150 milyon dolardan fazla yatırımı var. CUCBM, 10 milyar metreküplük ulusal gaz büyüme hedefini karşılamaya yardımcı olmak için 2010 yılına kadar kömür yatağı metan üretimini artırmayı umuyor.

Pacific Asia Energy Corporation’ın Çin’deki CBM Sözleşmeleri

Üretim Paylaşımı Sözleşmesi verilen ilk Kanadalı halka açık şirket, PSC’yi tamamına sahip olduğu yan kuruluşu Asia Canada Energy Corp. PCE’nin hisse senedi sembolü, aynı zamanda, tamamına sahip olduğu başka bir yan kuruluş China Canada Energy Corporation aracılığıyla ikinci bir PSC’ye sahiptir. Bizi ilgilendiren, şirketin güney Çin’deki Guizhou Projesi idi.

Kanada’nın önde gelen CBM jeologlarından biri olan Dr. David Marchioni ile konuşurken, CUCBM hakkında şunları söyledi: “Çin hükümeti, kendileriyle hiçbir şey yapmayan insanlara kaynak dağıtmak istemiyor. Geliştirmelerini istiyorlar. Gaz almak istiyorlar. Enerjiye sahip olmak istiyorlar. Dr. Marchioni, Kanada Jeolojik Araştırması tarafından yayınlanan “Kanada’daki Kömür Yatağı Metan Arama Projelerinin Değerlendirilmesi” adlı ortak yazara yardımcı oldu. Ayrıca, müşterileri arasında Apache, BP, BHP, Burlington, Devon, El Paso Energy ve Phillips Petroleum’un Kanada şubelerini de içeren Calgary’deki Petro-Logic Services’in başkanıdır. Aynı zamanda Pacific Asia China Energy’nin direktörüdür ve şirketin Çin’deki CBM keşif programını denetlemektedir.

Ama buradaki strateji nedir? Alberta şimdi köşeyi dönüyor ve kendisini ciddi bir CBM yarışmacısı olarak haritaya koyuyorsa, Kanada’nın en iyi CBM jeologlarından biri neden heyecanlanıp güney Çin’de bir mülkün peşine düşsün? Dr. Marchioni, “Az parayla çok büyük bir kaynağa ulaştık,” dedi. �Bu büyüklükte bir imtiyaz için yüz milyonlar ödemek yerine, bunun küçük bir kısmını ödedik. Benzer şekilde, Guizhou’daki projenin Alberta’da satın alınması 200 milyon dolara mal olacaktı.

Çin’in yabancı sermayeyi çekmesi gerekiyor ve cömert olabilir, ancak PACE dürtmede bir domuz satın aldı mı? Onu kaynağın potansiyel boyutu hakkında sorguladık. Marchioni, “Medeni olmayanlar bunların gerçekten büyük rakamlar olduğunu düşünebilir, ancak sadece resmi raporlara bakmanız yeterli. Bu adamların düşündüğü rakamlar bunlar. Yaklaşık 1 milyar fit küpten başlayan ve 11 trilyon fit küpten fazla üst sınıra ulaşan üç durumlu bir senaryo sunan kaynağın Sproule değerlendirmesine atıfta bulunuyordu. Yine de, “en olası senaryo” için yaptıkları değerlendirme, ağır bir 5,2 trilyon fit küptü. Marchioni ekledi, “Bunlar ilk başta elimizde olduğunu düşündüğümüz sayılardı ve doğrulandı.”

Bu durumda büyük ne kadar büyük? Marchioni, “Bence bir tür büyük bitkiyi tam olarak destekleyebiliriz,” diye açıkladı. �Bu, büyük bir endüstriyel gelişmeye bakacağınız daha uzun vadeli bir şey. Ya kendiniz yeterli paraya sahip olmak istersiniz ya da sıvılaştırılmış doğal gaz veya büyük gazla çalışan elektrik santrali, kömürün sıvılaştırılması gibi şeyler yapmak için ortaklar getirirsiniz.

Marchioni, Guizhou’daki CBM projesi hakkında oldukça heyecanlıydı, “Bunların hepsi büyük projeler, ancak kaynak böyle bir projeyi desteklemek için orada. Kaynak çok büyük olduğu için böyle bir projeyi destekleyebilirsiniz. Ayrıca bölgede gaz için çok sayıda potansiyel endüstriyel kullanıcı var. China Daily, Guizhou eyaletinin bulunduğu Güney Çin’in Guangdong eyaletinin yüksek enerji talepleri nedeniyle gaz kıtlığı sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Peki PACE Çinlilere ne getiriyor? Marchioni, “Umarım, enerji karışımlarına temiz yanan yakıtla katkıda bulunan, işleyen bir CBM projesine sahip olurlar,” diye yanıtladı Marchioni. �Ayrıca CBM üreten yerlerden dış teknolojiye erişim sağlıyoruz.�

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu