Finans

1’den 3’e kadar Finansal Güvenlik Adımları Oluşturma.

Hepimiz hayattaki güzel şeylerden zevk aldığımızı, mali konular hakkında strese girmediğimizi ve yaşlanmak, fakirleşmek konusunda endişelenmek zorunda olmadığımızı düşünmek isteriz.

Ancak şu anda maaş çekinden maaş çekine yaşıyorsak, asla ilerleyemiyor gibi görünüyorsak veya herhangi bir birikimimiz varsa, işleri nasıl değiştiririz? Finansal güvenlik arayışımıza nereden başlayacağız?

Yapabileceğimiz en iyi şey, oturup derin bir nefes almak ve sahip olanlar ve olmayanlar, başarılılar ve sıradan insanlar arasındaki farkları düşünmek. Başarılı ve zenginlerin yaptığı, bizden farklı olan nedir? Zenginlik yaratmak için kullandıkları ilkeler nelerdir?

Finansal güvenliği yaratan diğer kişilerin kullandığı ilkeleri öğrendiğimizde, geriye kalan tek adım, süreci tekrar etmeye çalışmak olacak gibi görünüyor.

Aşağıda, başarılı insanlarla yaptığım görüşmelerde ve araştırmalarımda keşfettiğim bazı servet oluşturma ilkelerinin bir listesi bulunmaktadır.

Bu kavramlar, halihazırda muazzam bir servet yaratmış olanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmıştır.

1. Bileşik Faiz/Büyümenin gücünü kullanın.

John D. Rockerfeller bir keresinde bileşik faizi “Dünyanın Sekizinci Harikası” olarak tanımlamıştı.

Bileşik aynı zamanda Hız ve Zaman olarak da anılır çünkü süre ne kadar uzun olursa ve büyüme oranı ne kadar yüksek olursa, birleştirmenin etkileri o kadar büyük olur.

Bileşik, kazanılan herhangi bir faizin ilk yatırıma eklenmesine izin vererek çalışır ve ardından bir sonraki faiz lotu, ikisinin toplamı üzerinden hesaplanır ve bu böyle devam eder. Faiz, faiz üzerinden kazanılır. Bu, bir yatırımın değerini katlanarak artırmanın etkisini verir.

Bileşik faizin farklı getiri oranlarıyla nasıl çalıştığını hesaplamanın en kolay yollarından biri, 72 Kuralı’na aşina olmaktır. Bu kural, ‘Paranızın iki katına çıkması için gereken yıl sayısı 72’nin faize bölümüdür ( büyüme) oranı�.
Bu nedenle, %10 faizle yatırdığınız 1,00,00$’ınız varsa, paranızın iki katına çıkarak 2000,00$’a ulaşması için gereken yıl sayısı 7,2’dir.
72 bölü 10 = 7.2

2. Konut gayrimenkulüne yatırım yapmak için denenmiş ve gerçek yöntemi kullanın.

İstatistikler, dünyadaki milyonerlerin %98’inden fazlasının mülk yoluyla para kazandığını gösteriyor.

Gerçekten şaşırtıcı olmamalı, çünkü herkesin yaşayacak bir yere ihtiyacı var ve genellikle nüfusun en az üçte biri kiralıyor. Mülkiyet bir ihtiyaçtır, bu yüzden asla modası geçemez.

Nüfus arttıkça konut ihtiyacı da artıyor. Arz ve talep yasaları bu nedenle fiyatların yükselmeye devam etmesini sağlayacaktır.

Bankalar, mülkü en güvenli yatırımlardan biri olarak görür ve bu nedenle size değerinin yüksek bir yüzdesini borç verirler. Bu, bir sonraki ilkeye götürür.

3. Başkalarının Parasını veya Dişlisini Kullanmak, zenginler tarafından yaygın olarak kullanılan bir araçtır.

Başkalarının Parasını kullanmak neden bu kadar önemli? Bunun nedeni, yalnızca kendi katkılarınızı kullanarak elde edebileceğinizden daha büyük bir sonuç elde etmek için “gearing” olarak da bilinen “kaldıraç”ı kullanmanın mümkün olmasıdır. Kaldıraç kelimesi “kaldıraç” kelimesinden gelir. Bildiğiniz gibi, bir kaldıracın bir ucuna uygulanan küçük bir miktar kuvvet, başlangıçta uygulanandan çok daha büyük bir kuvvet üretebilir. Bir kaldıraç, uygulanan gücü çarpma etkisine sahiptir.

Yatırım durumunda, kendi paranızın sadece küçük bir kısmını kullandığınızda, örneğin 300.000,00 dolarlık bir ev için %10 depozito kullandığınızda ve geri kalanını ödünç aldığınızda (kaldıraç) buna kaldıraç denir, bu durumda %90. Bundan sonra, yararlandığınız sermaye artışı, yalnızca kişisel olarak katkıda bulunduğunuz 30.000 ABD Doları değil, toplam 300.0000,00 ABD Doları üzerinden hesaplanır ve sermaye kazancınızı katlama etkisine sahiptir.

Gearing, yalnızca kendi paranızı kullanıyor olsaydınız, alabileceğinizden çok daha pahalı bir mülk satın almanızı sağlar. Daha yüksek bir değere sahip varlıkları kontrol etmek, bileşik büyümenin üzerinde daha fazla çalışacağı anlamına gelir ve bu nedenle net değeriniz çok daha hızlı artacaktır. Gearing, başka türlü mümkün olandan daha hızlı bir yatırım portföyü oluşturmanıza olanak tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu